+90 344 235 33 24 // info@as-kon.com.tr

Fasoncu Firmalara ‘Global Marka’ Fırsatı

Askon Eğitim Öğr. İnsan Kayn. Danışmanlık Müh. Yaz. Dış Tic. Ltd. Şti.

Fasoncu Firmalara ‘Global Marka’ Fırsatı

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) projesiyle, hazır giyim ve hazır giyim sektöründe üretim yapan firmalara, global pazarda marka oluşturarak rekabet etme fırsatı sunuluyor.

Kahramanmaraş ekonomisinin lokomotifi konumundaki tekstil sektöründe yılda 359 bin ton iplik, 138 milyon metre dokuma kumaş, 49 milyon metre denim, 122 bin ton örme kumaş, 22,7 milyon parça hazır giyim ve 191 bin ton boya ve kasar üretimi gerçekleştiriliyor.

Tekstilde entegrasyonu sağlayan kentteki firmaların uluslararası pazarda daha rekabetçi konuma gelmesi için Ekonomi Bakanlığı koordinasyonundaki URGE projesi hazırlandı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) işbirliğinde yürütülen çalışmayla, firmaların fason üretimden çıkartılıp yeni markalarla rekabetçi konuma getirilmesi hedefleniyor.

URGE Proje Koordinatörü Aynur Öngel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle, tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir araya gelerek oluşturduğu “küme”ye destek verildiğini belirtti.

Projenin, ihracatın arttırılmasında etkili olacağına inandığını ifade eden Öngel, şunları kaydetti:

“Projemiz onaylandıktan sonra analiz çalışmasıyla firmaların ihtiyaçları belirleniyor ve ona göre bir yol haritası oluşturuluyor. Analiz iyi yapıldığında elde edilen faydalar da katbekat artıyor. Firmalarımız belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerini alıyor ve ihracat yapabilecekleri altyapı oluşturuluyor. Daha sonra ise hedef pazarlara ziyaretler başlıyor. Ayrıca ülkelerden alım heyetleri şehrimize getirilerek görüşmeler sağlanıyor.”

Çalışma çerçevesindeki harcamaların yüzde 75′inin Ekonomi Bakanlığınca karşılandığını hatırlatan Öngel, şuana kadar 12 hazır giyim firmasının projede yer almak için başvuru yaptığını dile getirdi.